Határtalanul Szlovákiában – 2018. május 11-13.

3 nap – A szabadság útján, nagy elődök nyomában, a Szepesség kincseivel

PROGRAMTERV

1.nap

5.30: indulás Ilkről az iskola elől

10.45-12.00: a tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában teszünk látogatást

13.00-14.30: A füleki várban teszünk látogatást, ahol (130 évvel azután, hogy a törökök árulás útján elfoglalták az erősséget), a budai pasa II. Rákóczi Ferenc nevelőapját, Thököly Imrét Közép-Magyarország uralkodójának nevezte ki.

16.30-17.30: szállás, bepakolás

17.30-19: vacsora előtt még a hagyományőrző íjászok oktatást tartanak, majd versenyt rendeznek a gyerekek körében

19.00: vacsora

2.nap:

8.30: indulás

10.30-12.30: Szepes vára: Közép-Európa legnagyobb kiterjedésű várának, Szapolyai János magyar király szülőhelyének megtekintése. A Szapolyaiak Mátyás korában is meghatározó alakjai voltak az uralkodói rétegnek, elég csak Szapolyai István erdélyi vajdára gondolnunk, aki a fekete sereg egyik fővezére volt. A várból gyönyörű panoráma tárul elénk a Magas Tátra havas csúcsaival.

12.45-13.30: a Szürke Szakáll-hegy savanyúvizes forrásához sétálunk, melyet már a századfordulón természeti emléknek javasoltak. A kápolna közelében lévő gejzír naponta akár többször is feltör, amikor vizét 4-5 méter magasra lövelli fel.

13.45-15.30: Lőcse: A régi városháza a 15. században épült, gótikus stílusban. Ma a sok érdekességet rejtő Szepesi Múzeum működik benne. A titkos lépcsőhöz vezető ajtó híres festménye a remek Jókai-regény ihletőjét, a Lőcsei fehér asszonyt ábrázolja, amint csalfán hívogatja a várba bejutni akaró labanc ellenséget. Az író fantáziája szerint a ledér asszony szerelme vezette a szabadságharc ügyének elárulására a várvédő kapitányt, Andrássy István generálist.

16-17: Késmárkon megtekintjük a Thököly-várat (kívülről), és teszünk egy sétát a csodaszép cipszer városban. Megkoszorúzzuk Thököly Imre szarkofágját az evangélikus templomban látható mauzóleumban.

19.00: szállás, vacsora

3.nap:

8.00-10.00: a reggeli órákban Rigó Béla nemezelő és kosárfonó mutatja be tudományát. A kézműves foglalkozáson természetesen mi is kipróbálhatjuk ügyességünket

10.00-10.45: Krasznahorkaváraljára látogatunk. A “gömöri Ravenna”: Andrássy Franciskának férja, Dénes által építtetett mauzóleuma egyedülálló szecessziós műemlék, carrarai márvány és színpompás apró mozaikok ezreinek felhasználásával. Építését 1904 őszén fejezték be. A gróf és felesége, Andrássy Franciska jótékony misszióira emlékeztet a falu mögötti erdőben, Krasznahorka várának fala alatt 1898-ban elhelyezett méretes emléktábla is, amely az Andrássy-birtok alkalmazottai részére alapított nyugdíjalap létrehozására emlékeztet.

11.15-13.15: Szádelői-völgy: az UNESCO Világörökség részét képező vadregényes, sziklacsodákkal teli szurdokvölgyben kirándulunk. A monda szerint itt bukott alá repülő szárnyas lováról a fellázadt gótok által üldözött Dengezik herceg, Attila fia. A holttestet fivére Ellák herceg találta meg, és ide temettette el, maga pedig népével együtt az itteni hegyek oltalmában telepedett meg. A völgy barlangok beszakadásából keletkezett, a 300–400 m magas sziklafalak között a Szár-patak rohan.

14.00-17.00: Kassa: a dómban megkoszorúzzuk a nagyságos fejedelem, II. Rákóczi Ferenc, édesanyja, a munkácsi hős Zrínyi Ilona és gróf Bercsényi Miklós generális szarkofágját, majd meglátogatjuk a Rodostói házat.

19.30: hazaérkezés

Szállás:

Várhosszúréten a Jozefina Panzióban, 3-4-5-8 ágyas szobákban előzetes beosztás szerint.

Vélemény, hozzászólás?